Yleisötilaisuus Hirvijoen valuma-aluesuunnittelusta to 29.1.

Vähä-Joumon ranta

Tapahtuman tiedot:

29.01.2026 klo 17.30–19.15
Henrikin yhtenäiskoulun auditorio
Moisiontie 16, 21270 Nousiainen

Varsinais-Suomen ELY-keskus järjestää kaikille avoimen yleisötilaisuuden Hirvijoen valuma-alueen yleissuunnittelusta. Tilaisuuden tavoitteena on kerätä alueen maanomistajien, asukkaiden ja muiden toimijoiden paikallistietoa suunnittelun tueksi sekä tarjota mahdollisuus vaikuttaa valuma-alueen tuleviin ratkaisuihin.

Valuma-aluetta koskevassa suunnittelussa etsitään ratkaisuja muun muassa tulvien hallintaan, kuivuuden vaikutuksiin sekä maa- ja metsätalouden vesienhallinnan kehittämiseen. Etsinnässä ovat erityisesti kohteet, jotka soveltuvat luonnonmukaisille vesienhallintarakenteille, kuten kosteikoille, kaksitasouomille, pohjapadoille tai ennallistamistoimille.

Mukaan vaikuttamaan

Yleisötilaisuudessa voit tuoda esiin alueen haasteita ja mahdollisuuksia omasta näkökulmastasi. Paikallistuntemus on arvokasta, jotta suunnitelmista saadaan toimivia ja maanomistajien tarpeita vastaavia. Samalla saat ajankohtaista tietoa ratkaisuista, jotka auttavat varautumaan esimerkiksi rankkasateisiin tai kuivuusjaksoihin.

Ohjelma

klo 17.15 Ovet auki

klo 17.30 Tervetulosanat
Verneri Leino, Mynämäen ympäristöpalvelut (Nousiaisten vastuualue)
Riina Sormunen, Maskun ympäristösihteeri

klo 17.40 Saaristomeri-ohjelma kannustaa osallistumaan
Essi Hillgren, Varsinais-Suomen ELY-keskus

klo 17.50 Käytännön vesistökunnostuksia ja esimerkkejä tähänastisesta työstä
Jarkko Leka, Valonia

klo 18 Hanketoimintaa valuma-alueella
Useita esittäjiä

klo 18.15 Valuma-aluesuunnitelmat ja konsultin yleisesittely
Petrina Köngäs, AFRY

klo 18.40 Karttojen tarkastelua, keskustelua ja yleisökysymyksiä

klo 19.15 Tilaisuus päättyy